AFŞAR BALAM KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM ve İŞLETME KOOPERATİFİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin kırsal kalkınmasına katkı sunan 42 ilde 42 fark yaratan proje arasında yer alan “Minimum Karbon Ayak İzi ile Afşar Ellerden Afşar Balam Ürünler” projesi kapsamında Ankara’nın Bala ilçesinin Afşar köyünde, 2019 yılının başında Afşar Balam Kadın Girişimi Üretim ve  İşletme Kooperatifimiz kurulmuştur.

Elektriğini güneş enerjisinden sağlayan tesisimizde minimum karbon ayak izi ve sıfır atık prensibiyle yöresel ürünler (erişte, tarhana, salça, bulgur, sirke, reçeller, meyve sebze kuruları vb) üretilmektedir. Atıklarımızdan solucan gübresi yaparak yine tarımda kullanmaktayız. Ürünlerimizde hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Tamamen doğaldır.

Anadolu kadını çok becerikli ve çalışkan. Hem tarlada çalışıyor, hem evini çekip çeviriyor. Çoluğuna çocuğuna da bakıyor, ineğine, tavuğuna da yetişiyor. Ancak ne yazık ki emekleri ekonomiye yansımıyor. Bu nedenle büyük bir üretim ve iş gücü potansiyeli heba oluyor. Kooperatifimiz ile kırsaldaki kadın emeğinin ekonomiye kazandırılması, kırsal kesimde verimlilik ve sıfır atık konseptinin yerleştirilmesine katkı sağlanmaktadır.

Ürünlerimizi tescilli markamız ve yörenin ilk markası olan “Afşar Balam” markası ile pazarlıyoruz.

Ürünlerimiz herhangi bir aracı olmadan sizlere ulaşmaktadır. Ödediğiniz her kuruş üretici kadınlara gitmektedir. Anadolu kadınına desteğiniz için, ürünlerimizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.